Prečo Matovičovi cvakli zuby naprázdno

6. mája 2015, hrab, politika

Mysleli by ste si že je šľachetné odhaliť pokus o obchádzanie zákona o financovaní politických strán v priamom prenose? Nie je to niečo po čom tu už roky voláme a nemohol byť tento prípad precedensom, ktorý by od podobného konania odradil nečestných politikov v budúcnosti? Prečo to potom v tomto prípade v podaní Igora Matoviča dopadlo fiaskom? Namiesto uznania za očistenie slovenskej politiky vyzerá teraz Matovič ako štbácky udávač, ktorý sa neštíti nahrať ani vlastnú matku ak by mu to malo priniesť pár percent. Dôvody sú v zasade 3.

 

1. Procházka z nahrávky nevychádza až tak zle

Napriek tomu, že na nahrávke je zachytený pokus o porušenie zákona, z nahrávky nevychádza Procházka dostatočne negatívne. Matovič ako človek ktorý to celé zosnoval síce Procházku nachytal, ale zároveň Procházka nepripustil žiadne pochybnosti o svojej závislosti od oligarchov. Keď uvážime aká je politika špinavá, Procházka z toho celého vychádza len ako zašpinený drobnou smietkou a Matovič klasicky ako je u neho zvykom ako chladnokrvný manipulátor. Tu sa dostávame k druhému bodu.

 

2. Matovič je jednoducho Matovič

Igor Matovič si dlhodobo buduje povesť človeka, ktorý prekračuje hranice. Stačí si spomenúť ako chcel poslať na detektor lži celú svoju kandidátku v roku 2010, čo dopadlo tak že sa rozpadla. Nahrať svojho partnera pri rozhovore a potom nahrávkou mediálne servírovať dlhé mesiace si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Je v tom jednoducho niečo zákerné, slizké a väčšine ľudí odpudivé. Ak majú mať s takýmto konaním sympatie, musia na to byť dobré dôvody. To by mohol byť veľký tunel v rádoch stámiliónov eur, biznis s oligarchami alebo niečo podobné. Prekročenie limitu na kampaň jednoducho medzi takéto dôvody nepatrí a prah citlivosti slovenskej verejnosti zďaleka neprekračuje.

 

3. Procházka nie je typický grázel

Radoslav Procházka si až do prevalenia tejto kauzy užíval pomerne vysoký morálny kredit. Ten síce odvtedy o niečo poklesol a na jeho hlavu sa spustila kritika, ale preferencie sa stabilne držia na 10% zaručujúcich schopnosť predbehnúť KDH. Obklopil sa ľuďmi ktorí nemajú povesť kamarátov oligarchov a niektorí z nich majú vysoké odborné schopnosti (Beblavý). Zatiaľ preto nie je veľa dôvodov sa domnievať že táto kauza je niečím viac ako menším zakopnutím. Navyše, rozklad Siete by pre pravicového voliča znamenal stratu zrejme najsľubnejšej nádeje zopakovať éru reformnej pravicovej vlády ktorú táto krajina zažila v rokoch 1998-2006.