Prečo každé ráno kávičkujete?

V prvom rade, hoci v poslednej dobe dosť premýšľam o ekonómii, tento blog nebude zložité referovanie toho, čo som si v múdrych knižkách prečítal. Ak už sem niečo o tom budem písať, tak keďže som ametérsky študent ekonómie, nebudem sa zaoberať vysvetľovaním, ale skôr svojim postrehmi k zaujímavým ideám, na ktoré pri čítaní ekonomických klasikov narazím. Takže, pri čítaní základov rakúskej ekonomickej školy v knižke Ekonómia Slobody od Martina Štefunka ma v rámci pasáže venovanej odlišnostiam tejto školy od klasickej školy zaujal tento spor:

„…je nemožné v plnej miere vysvetliť ľudskú voľbu poukázaním na iné pozorované javy. (…) Zo skutočnosti, že kadé ráno po celý svoj život vypijem na raňajky šálku kávy nemožno odvodiť, že sa tak stane aj zajtra, alebo že táto skutočnosť je v príčinnej súvislosti s inými pozorovanými javmi.“

Inými slovami, korelácia, nech by bola akokoľvek silná (čo sa v spoločenských vedách stáva zriedka) nemusí znamenať, že sa jedná aj o kauzalitu. Ešte šokujúcejší záver prichádza v nasledujúcom tvrdení:

„Podstata slobody voľby v ľudskom konaní znamená, že ľudské konanie nemôže ako také nevyhnutne a deterministicky spájané so žiadnymi inými skutočnosťami, faktormi či okolnosťami.“

Autor ďalej tvrdí, že „žiadny výskum založený na princípoch „vedeckého“ skúmania príčinných súvislostí nie je v spoločenských vedách možný“ (Hoppe in Štefunko).

Na prvý pohľad sa mi však takýto záver zdá podozrivý, ľudia sa predsa rozhodujú na základe reálne existujúcich faktorov (túžby, fakty, vyhodnotenie prechádzajúcich skúseností, reakcie okolia). Jedna časť problému je, že v sociálnych vedách všetko so všetkým súvisí a preto existuje nekonečne veľa vplyvov, ktoré môžu ovplyvniť či si spomenutný dlhoročný kávičkár zajtra ráno opäť dopraje kávu. Kombinácií je tak veľa, že sa nám môže maximálne podariť určiť najvýznamnejšie faktory (Nestíha do práce?, Nezabudol kúpiť kávu?), ktoré ale podľa mňa sú príčinami a daľšie konanie jednotlivca je následkom. Nemôžem sa preto stotožniť s názorom, že aj keby sme poznali všetky premenné, nemohli by sme predpovedať konanie jednotlivca. Jednotlivec, totiž nemá v hlave implementovaný žiadny generátor náhodných rozhodnutí, ale jeho rozhodnutia sú determinované skúsenosťami a výhodnosťou. V tomto zmysle je možné určiť aj bez superpočítača do ktorého by sme boli schopní natlačiť milióny premenných aké hrubé faktory môžu ovplyvniť konanie pána s kávou. To je napokon to isté čo robíme každý deň, keď sa snažíme odhadovať správanie iných ľudí. U jedného človeka je to úloha v rozumnej miere užitočná, ak však nakombinujeme viac „ľudí s kávou“ odhad sa exponenciálne komplikuje a to je zrejme neriešiteľný problém, s ktorým sa stretávame v spoločenských vedách ako je ekonómia.


 

Ako dopadnú strany vo voľbách alebo volebná matematika

02.03.2016

SMER-SD Pokles preferencií Smeru sa zastavil na úrovni 33%, je ale možné očakávať že za posledné 2 týždne sa Smeru ešte podarí klesnúť. Napriek tomu že Robert Fico skúša takmer každý deň tlačovku s témami, ktoré by mohli zabrať vrátane utečencov, vyzerá to že verejná mienka formovaná médiami a opinionmakermi je v každých voľbách nastavená proti Smeru. [...]

Pach strelného prachu

05.06.2015

USA je prvá krajina na svete vo vlastníctve zbraní na obyvateľa. Na 100 obyvateľov tam vlastní zbraň 88. Ďalšie 4 krajiny v rebríčku sú Srbsko, Jemen, Švajčiarsko a Cyprus. Na Cypre je to však v porovnaní s USA menej ako polovica, 36 zbraní na 100 obyvateľov. V USA sa vzhľadom na to, aké sú tam zbrane dostupné nestane až tak veľa vrážd. Je to napríklad o polovicu menej [...]

Prečo Matovičovi cvakli zuby naprázdno

06.05.2015

Mysleli by ste si že je šľachetné odhaliť pokus o obchádzanie zákona o financovaní politických strán v priamom prenose? Nie je to niečo po čom tu už roky voláme a nemohol byť tento prípad precedensom, ktorý by od podobného konania odradil nečestných politikov v budúcnosti? Prečo to potom v tomto prípade v podaní Igora Matoviča dopadlo fiaskom? Namiesto uznania za [...]

Island, sopka, Grindavik

FOTO: Prebudil sa po 800 rokoch. Vulkán na Islande chrlí lávu a ohrozuje obľúbenú destináciu

22.11.2024 22:45

Vedci už skôr varovali, že polostrov Reykjanes čakajú v nadchádzajúcich desaťročiach opakované sopečné výbuchy.

Election 2024

Trump stále hovorí o drvivom víťazstve. Harrisovú však porazil veľmi tesne

22.11.2024 21:27

Rozdiel v celkovom počte hlasov medzi Trumpom a viceprezidentkou Harrisovou bude tretí najmenší od roku 1888.

násilie, muž, žena, znásilnenie, ilustračná foto

Francúz dostal 20 rokov väzenia za znásilňovanie maloletej dcéry, ponúkal ju aj iným mužom

22.11.2024 20:21

Otec sa na súde k činom priznal a uviedol, že sa nebude odvolávať.

polícia, pohotovostná jednotka, kontrola

Kremnické bane boli štyri hodiny úplne uzatvorené, vyťahovali skrížený kamión

22.11.2024 18:40, aktualizované: 20:39

Pre vozidlá nad desať ton je naďalej uzavretá cesta medzi Muráňom a Červenou Skalou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 48239x
Priemerná čítanosť článkov: 2193x

Autor blogu

Kategórie